Maraton de biciclete la Oneşti
septembrie 18, 2011 at 12:47 pm Andreea 12 comentarii
Aflată în vizită la părinţii mei, la Oneşti, am aflat pe fugă despre maratonul de biciclete desfăşurat în oraşul meu natal, altfel chiar aş fi participat. Maratonul Bike Motion, organizat de clubul de biciclete oneştean Bike Motion şi Asociaţia de tineret Onestin a adunat la start în jur de 250 de participanţi – tineri, părinţi şi copii, ceea ce pentru mine, dar şi pentru organizatori, a fost o surpriză plăcută, având in vedere mediatizarea acestuia doar în împrejurimi. Cu toate acestea, ne-au onorat cu prezenţa câţiva bucureşteni şi biciclişti din Botoşani.
Au fost 3 categorii – copii-1,2km (3-5 ani şi 6-7 ani – 36 participanţi), semimaraton -10km(8-11ani şi 12-14 ani – 127 participanţi) şi maraton-20km(15-18 ani, 19-29 1ni, 30-39 ani, +40 – 84 participanţi). În jurul orei 10 s-a dat startul pentru copii, cei mai mici dintre ei fiind însoţiţi de părinţi pe tot traseul. Era o nebunie să-i fi văzut pe toţi cum îşi încurajau concurentul, multe aplauze şi veselie, copiii pe biciclete şi triciclete, care ţipau de bucurie ca toată strada e a lor. După ce au pedalat 5 ture de bulevard dus-întors, aceştia au fost recompensaţi cu diplome de participare şi câte o plasă de dulciuri, iar cei mai buni dintre ei au primit medalii. Maratoniştii au ieşit în afara oraşului, pe drum neasfaltat, pe traseul Primăria Oneşti – Cartier 6 Martie – Sat Tuta – Sat Pârgaăreşti – Sat Tuta – Primăria Oneşti. Imagini aici. Din relatările câtorva participante, traseul a fost minunat, de dificultate uşor spre mediu, nefiind nevoie de pregătiri speciale pentru a-l parcurge. După maraton, toţi biciclişti au avut parte de o porţie de paste oferită de organizatori la Pasta Party, ca să îşi recapete energia, dar şi de o Eco tombolă cu accesorii pentru bicicletă.
Concluzii
Având în vedere că majoritatea participanţilor au fost copii, este bine că promovarea ciclismului începe de la o vârsta fragedă. Oneştiul, un oraş mic, rămas fără industrie, ar avea mult potenţial să ajungă un oraş bike frindly şi astfel de concursuri i-ar încuraja pe locuitori. Împrejurimile sunt absolut minunate, cu dealuri şi munţi, drumuri împădurite, oferind bicicliştilor dornici de plimbări în natură, posibilitatea de a explora trasee pitoreşti. Chiar regret că nu am avut o bicicletă în copilărie, dar nu e timpul pierdut – de fiecare dată când vin acasă, iau bicicleta şi mă plimb cu tata în afara oraşului. Felicitări organizatorilor pentru iniţiativă, la cât mai multe astfel de concursuri!
Entry filed under: Cafeneaua biciclistă, Evenimente, întâlniri, anunţuri. Tags: bike motion, ciclism, copiii pe biciclete, maraton de biciclete, onesti, onestin, tuta.
12 comentarii Add your own
Lasă un răspuns
Trackback this post | Subscribe to the comments via RSS Feed



























































































1.
Valentin Holban | septembrie 18, 2011 la 2:06 pm
Mulţumim VeloBello pentru articol şi fotografii.
2.
Tudor | septembrie 18, 2011 la 4:15 pm
Super! multumim pentru poze si spor la pedalat!
3.
Marius David | septembrie 19, 2011 la 12:39 pm
Bună ziua, felicitări pentru blog!
Off topic:
v-aş ruga să îmi spuneţi cum pot face rost-cumpăra un Pegas din acela vechi, cu şa lungă, low-rider?
Aş prefera.. din epocă… Mulţumesc.
mc
4.
Andreea | septembrie 20, 2011 la 9:30 pm
Bună Marius, mulțumim pentru aprecieri. Deocamdată nu știm pe nimeni care să vândă un Pegas, dar dacă vom afla, te vom contacta.
5. Ecouri | Bike Motion | septembrie 20, 2011 la 4:52 pm
[...] 18/09/2011. Impresii şi fotografii oferite cu amabilitate de VeloBello http://velobello.wordpress.com/2011/09/18/maraton-de-biciclete-la-onesti/ [...]
6.
ionut toncu | septembrie 21, 2011 la 9:23 am
in momentele astea imi vine si mie sa exclam : sunt din Onesti si eu!!!
7.
escorte | septembrie 23, 2011 la 9:58 am
Superb. Vad ca tot mai multa lume incepe sa mearga cu bicicleta, inca de la cele mai fragede varste… Bravo!
8.
Igor Busuioc | ianuarie 5, 2012 la 3:43 pm
Foarte frumoase poze , prea rau ca nu mai am bicicleta , bicicleta e o aventura adevarata , poate imi procur una daca cistig vreo citeva pariuri sportive , daca sunt destul de norocos .
9.
Shine | aprilie 12, 2012 la 12:40 pm
Hey! Pe 21 aprilie se lasa iar cu concurs. Anul asta cum va fi? cu aparatul sau cu bicicleta?
10.
Andreea | aprilie 16, 2012 la 9:36 am
Daca reusesc sa ajung in timp util, voi fi fotograf
Tu sa ai mult succes si sa fii printre primii la sosire! Sper sa ne vedem acolo!
11.
biciclete ieftine | aprilie 15, 2012 la 1:27 pm
wow… din cate vad, a fost ceva de amploare… felicitari!
12.
Adrian | aprilie 25, 2012 la 10:25 pm
Super tare editia asta fata de aia trecuta …Puteam sa iau loc mai bun ,dar ma multumesc si cu 6…Data viitoare vin cu bicicleta speciala ( cursiera) si iau locul 1